Austraalias käigu kokkuvõte

Lühidalt jõudsin poole aasta jooksul sattuda Austraalias TV-sse, näha ootamatus kohas tõelist pühameest, tähistada Austraalia “jaanipäeva” bäkkerilinnas Airlie Beach, osaleda “teeme ära” Austraalia versioonil, noppida mangosidotsida ja näha nokklooma, teha 2500km road-trip, surfata ja käia Estonia avenuel.

Tehtud. Check. Paras katsumus jätta kohapealne ja minna.

Kuumas käik jahutas maha

Mõned asjad on ikka vaja ise läbi teha, et aru saada. Eks oled see, kes on su ümber, ning kui ümberringi joostakse (täna ma ei saa enam aru, kuhu), on endalgi tuli muidugi kogu aeg all. Kui sa ka istud liikluses ja kirud, et kell nii kiiresti läheb, samal ajal sööd/jood hommikust, seod saapapaelu ja telefonis teed esimesed meilid, siis mõtle, et võibolla oleks paslik väike check-out teha.

Võtaks näiteks selle video siin – päris raske oli tookord võtta päev vabaks, et olla lihtsalt looduses. See oli üsna sinnajõudmise alguses.

Tagantjärele mõnus vaadata. Cape Hillsborough, vaade türkiissinisele merele 10m kõrguselt kaljuõõnsusest. Impro, kuid tuli nagu päris muusika. Vass on sellesmõttes ka väga osav vilepilli impro mees, mul kitarril duure lihtne tõmmata.

Uut ja huvitavat

Eungella rahvuspargis veehoidla telkimisala
Eungella rahvuspargis veehoidla telkimisala

Austraallased ei oska justkui muretseda. No worries, too easy, good on ya. Käisin skeptiliselt ringi, otsides nende naeratavate nägude taga “tõelist olemust”, et kuulge, kogu aeg naeratate ja olete rõõmsad, te peate feikima. Tagantjärgi saan aru, et pigem ma eksisin.

Vaikimisi suhtumine teisesse inimesesse on “ta on lahe” ning olekukonstant on “eluga rahul”. Vastupidiselt enesesse juurdunuga – rahulolematus on terve inimese tunnus ja mure ja alatine töö on normaalne nähtus. Pole midagi teha, kasvasime nii.

Hea oli näha, et teistpidi ka võimalik on ning kui oluline on elust maast madalast elimineerida ebakindlus, mis kaunistab paljude mittekaunite tegude tagalaid. Oleks üsnagi meeldiv, sõber, australifitseeruda ning hakata kõigile ütlema ette ja taha “sõber”. Kõlab imelikult, kuigi tore oleks ise sama kuulda. Ei muret, sõber.

Inimesed, kelle juures elasime pikalt – neil ei olnud palju raha ning oli justkui palju muresid (ebakindel tulevik, alustamisel muusikukarjäär), kuid rõõmsad nad olid. Ei muretsetud, kui vaja chilliti, ei oldud piinlikult täpsed ja korrektsed – mõni koerajunn vahel vedeles pikalt maas või bassein oli tärganud elust roheline – asjadega, millest elu ei jäänud seisma, tegeleti, kui tunne tuli. Ja räägiti palju taga. Kohati suisa lillelapslik, võiks mõelda. Nägin kui vähe on eluks vaja soojas kliimas. Pole ju vaja kütta, talvevarustust, maja soojustust ega teab veel mida kõike, mida siinmail meil vaja läheb, et külm aeg üle elada.

 

Iguaan Austraalias Gold Coastil
Iguaan Austraalias Gold Coastil

Edukuse ümberdefineerimine. Eks millegi muutmiseks on vaja kõnekat fakti või juhtumist. Olen päris piiratud silmaringiga, mõtlesin, kuid kohtasin seal tõesti elus esimest korda inimest, kes valis suurema palgaga projekteerija töö asemel tublisti väiksema palgaga loomaarsti assistendi töö loomakliinikus lihtsalt selle pärast, et tundis, kuidas selle tööga on tema tegemisel mõttekus ja isiklik panus palju olulisem. Ta ei lähtunud rahast vaid sellest, mida teha tahtis ja tundis, et on õige. Kõnekas fakt. Tegemist oli 24a tüdrukuga, kelle poiss-sõber tegi samuti kannapöörde, lõpetas töö torumehena ning asus 25-sena õppima õpetajaks. Pingevabam elu lubab neil teha valikuid tahtmise jägi, mitte vajaduse järgi. Kadedaks teeb, tuleb õppida.

Õlu "Arvo" (austraalia k. "pärastlõuna")
Õlu “Arvo” (austraalia k. “pärastlõuna”)

Samas on nad ka osavad väljaütlejad. Keegi tunneb, et miski ei meeldi, ei hoita seda enda teada. Võibolla see vabastab neid ja teeb lahkemaks. Usun küll. Või on see päikesest? Kahtlane, sest päike paistab, aga selle eest käiakse peidus. Neil on valitsev turvatunne ja nad seisavad enda eest, pelgamata, et teevad kellelegi liiga või mis neile tulevik toob. Kõik läheb nagunii hästi. Kuigi siiski, veidi ikka see on päikesest, sest kui päike on väljas, on kõik paremad inimesed, ka Eestis, kus läheb elu käima siis kui päike väljas. Need harvad päevad on meie jaoks nii erilised, et pane või lipp maja külge. Kõigil on siis tuju hea ja hing särab sees, eriti kui satub olema ka reede.

Vaade lennukiaknast Cairns - Darwin suunal
Vaade lennukiaknast Cairns – Darwin suunal

 

 

Palju kuulsin-nägin reisi ajal lauset stiilis “nii tore on kohata nii lahedaid ja fantastilisi inimesi”. – Egas keegi ei ole oma halvimas kui tutvutakse uute inimestega ja ollakse uutes olukordades. Lahe olemine tähendab motiveeritust, erutatust, elevust – see on nakkav ja meeldejääv. Uute inimeste uudsus kandub aja jooksul maha ning peagi muutuvad lahedad fantastilised inimesed tavaliseks. Kohtasin üksjagu uut ning kogu nende kirjude elu- ja olulugude kõrval sai ka selgeks, et maailmas on tõesti hoomamatult palju inimesi, kes kõik mõtlevad ka nii suurepäraselt omamoodi. Ja siinkohal ei mõtle ma ainult kohatud austraallasi, sakslasi, uusmeremaalasi, iirlasi, sri-lankalasi, jaapanlast, lõuna-korealast ja muude rahvaste esindajaid – vaid ka kohatud eestlasi.

Miks ei jäänud sinna? Tekkis igatsus nelja aastaaja järgi ja oli lõpetamata asju, mis tagasi koju tõmbasid. Kuigi Austraalias kui suudad juured alla ajada on suurepärased sotsiaalsed garantiid ja heaoluühiskond.

Kas peaksid minema? Soovitan kui on väikenegi isu troopikat näha ja uutmoodi inimesi kohata, backpackeri terrassidel õhtuti kõigi nende ränduritega chillida, “käed mustaks” tööd teha ja tunda tunnet, et ei tea, mis homne toob. Kas sul on isu, saad hästi aru näiteks siis, kui reede õhtul peole mineku asemel käsipõsakil Amazonase dzunglis Google Earthiga mööda jõge sõidad, nagu siinne kirjutaja on teinud.

Üks on selge, reisi nii kaugele kui reisid, jääd ikkagi iseendaks, kuid eemalt vaadates leiad peas mõlkuvatele asjadele hulgaliselt uut perspektiivi.

Tänaseks juba üle aasta tagasi Eestis olnud ja töö ja mure on kõik ka korralikult tagasi. Aga siin me nii elame, ei kurda. Vahelduseks oli see aga tõeliselt kergendav ärakäik.

Päikeseloojang Mackays
Päikeseloojang Mackays
Tooma's Dry Cleaners
Tooma’s Dry Cleaners

 

Laud bungalos, kakao, puuviljamiks ja The Alchemist
Kakao, puuviljad ja Alkeemik

 

Austraalia kruusatee Eungella rahvuspargis
Austraalia kruusatee Eungella rahvuspargis, minu jaoks kõige ehedam osa nähtud Austraaliast ja sellisena ta mulle meelde ka jääb

Hiljuti lisatud