Eesti on ka 2024 aastal maailma TOP 7 puhtama õhuga riik IQAir raportis

Peatu ja hinga!

Värske IQAir World Air Quality Report 2024 kohaselt on Austraalia, Bahama, Barbados, Eesti, Grenada, Island, Uus-Meremaa TOP 7 puhtaima õhuga riigid PM2.5 peenosakeste aasta keskmise kontsentratsiooni arvestuses. 🌍

Eesti on juba mitu aastat selle raporti maailmakaardil puhtaima õhuga riikide TOP-is. Tublid oleme. Visit Estonia juba turundab Eestit kui Euroopa teise õhupuhtusega riiki ja selleni on meid toonud rida ellu viidud tegevusi.

Sauna ja ahju tundub ikkagi võib kütta, ei ole me õhukvaliteet tüürinud negatiivsesse. PM2.5 kõrge kontsentratsioon on muidugi halb ja põhjustab haiguseid ja enneaegseid surmasid.

Eesti õhukvaliteedi ülevaade 2024 rõhutab, et hiljutises ülemaailmses ülevaates leiti, et pidev kokkupuude saastunud linnaõhuga võib mõjutada kõiki keha organeid ning raskendada ja süvendada olemasolevaid terviseprobleeme. (vihje, tuleb elada maal).

Meil oli Eestis PM2.5 aasta keskmine alla 5 mikrogrammi kuupmeetri kohta, mis on WHO andmetel vaid aktsepteeritavas vahemikus, mitte hea. Ja selle eesmärgi täitsid vaid need 7 riiki. Tšaadis oli 92, Indias keskmiselt 50, aga India kõige kehvemas linnas 128.

Indias saab näiteks hingata värsket õhku vastavas hapnikubaaris umbes 3 euro eest ninavoolikute kaudu. Suurele osale maailma inimestest on puhas õhk defitsiit.

Millalgi jäi üks lühivideo silma aasialasest, kes Tallinnas maandus ja ütles, et wow kui puhas õhk teil on. Kui Eesti brändi ja turundustiim nüüd seda ära ei kasuta ühe puhta õhu hingamise video näol, siis ma ei tea, mida veel saaks kasutada.

Keskkonnaagentuuri Eesti õhukvaliteedi ülevaates 2024 on välja toodud ka tõik, et kõigist õhu saasteallikatest lähtuvalt on oodata Eesti erinevates piirkondades eluea vähenemist vastavalt allolevale kaardile. Tasub mõelda elukoha valikul, vaata ka Tallinna jaotust linnaosati. Tallinnas elades õhukvaliteedi tõttu võib kaotada statistiliselt peaaegu 2 aastat elueast.

Oodatava eluea vähenemine kõikidest saasteallikatest tuleneva õhusaaste tõttu Eestis 2020. aastal (pilt: Eesti õhukvaliteedi ülevaade 2024, Keskkonnaagentuur)

Live Eesti õhuseire andmeid saab vaadata https://ohuseire.ee/

Euroopa linnade keskmist saastatust pingereana näeb https://www.eea.europa.eu/en/topics/in-depth/air-pollution/european-city-air-quality-viewer

Maailmakaardiga pilt IQAir pressiteatest, kust saab raporti alla laadida ja rohkem lugeda https://www.iqair.com/world-air-quality-report-press-kit

Hiljuti lisatud